برگزاری دوره‌های تخصصی در حوزه ارزیابی پوشش شبکه تلفن همراه

اخبار

خانه آرشیو خبر جزییات خبر
کد خبر : 310740 تعداد بازدید : 757
برگزاری دوره‌های تخصصی در حوزه ارزیابی پوشش شبکه تلفن همراه

با توسعه شبکه تلفن همراه و سرویس‌های اینترنتی بی‌سیم در سطح کشور، دولت محترم، اپراتورهای تلفن همراه و شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات به عنوان متولیان این حوزه، دائماً در حال نصب و به‌روز رسانی تجهیزات مخابراتی، ارزیابی آنها از نظر کیفیت سیگنال‌ها و صحت عملکرد سایت‌های مخابراتی خود هستند. از آنجا که این شرکت‌ها به دلیل گسترده‌ بودن سطح فعالیت‌ها، بسیاری از این امور از مرحله نصب تا تست شبکه را برون‌سپاری می‌کنند، شرکت‌های پیمانکاری ارائه دهنده این خدمات با چالش جدی کمبود نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در حوزه ارزیابی سیگنال‌ها و صحت عملکرد سایت‌های مخابراتی مواجه هستند.

پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی به عنوان یکی از پیمانکاران مطرح در حوزه ارزیابی و بهینه‌سازی و نگهداری شبکه تلفن همراه، با هدف تربیت نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده در این حوزه و همچنین تأمین نیروی مورد نیاز خود اقدام به برگزاری دوره‌های تخصصی/ مهارتی ارزیابی پوشش شبکه تلفن همراه یا Drive Test می‌نماید.

در این دوره‌ها فراگیران در یک آزمایشگاه مجهز مخابراتی که در محل پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی قرار دارد، با ساختار شبکه تلفن همراه از نظر تجهیزات و سایت‌های مخابراتی آشنا می‌شوند. همچنین انواع تکنولوژی‌ها در تلفن همراه اعم از 2G، 3G و LTE را فرا گرفته و پارامترهای مورد نیاز برای اندازه‌گیری در هر تکنولوژی را فرا خواهند گرفت. سپس با یادگیری نرم‌افزارهای مورد نیاز برای تست، ارزیابی و تحلیل پارامترها، روش‌های تست و تحلیل و ارزیابی عملکرد سایت‌ها را فرا خواهند گرفت. در نهایت با انجام کار عملی در محیط واقعی در سایت مخابراتی، Drive Test‌ را بصورت عملیاتی آموزش می‌بینند. یکی از مباحثی که در این دوره‌ها مورد توجه قرار گرفته است کار عملی با تجهیزات و دستگاه‌های مخابراتی جهت تست و ارزیابی شبکه تلفن همراه است.

فراگیران پس از گذراندن دوره و شرکت در آزمون پایانی گواهینامه معتبر دریافت می‌کنند و می‌توانند در سازمان‌ها و یا شرکت‌های فعال در این حوزه فعالیت نمایند. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سامانه اینترنتی www.ictrc.ac.ir/dt که بدین‌منظور طراحی گردیده است مراجعه نمایند.